oční cviky

14.03.2010 13:04

ociProč cvičit?

Pomocí očních cviků si můžete trvale a výrazně vylepšit zrak. Úvodem zabere cvičení cca 30 minut denně. Je ovšem nutné počítat s tím, že cvičení se musí stát pravidelným denním návykem. Dlouhodobě stačí 10 minut denně. Stojí Vám to za lepší zrak?

domácí práce     klikni zde 

Cviky zlepšují koordinaci očí, reflexním působením dochází ke zlepšení výživy očních tkání. Navíc práce očních svalů může při cíleném působení očními cviky alespoň částečně příznivě formovat tvar oční koule oka směrem k opticky výhodnějším vlastnostem.


 

Stavba oka

Přední oddíl oka tvoří rohovka, která spolu bělimou tvoří vrchní vrstvu oka. Bělima je tvořena bíle zbarveným vazivem, rohovka je z vaziva průhledného. Rohovka spolu s oční čočkou umožňuje lom světelných paprsků jako optická spojka. Na rozdíl od rohovky dokáže oční čočka regulovat regulovat intenzitu optického lomu, ke kterému na ní dochází. K této regulaci dochází pomocí stahů a svalů v řasnatém tělese, na němž je čočka v oku zavěšena.

Funkci optické clony tvoří v oku duhovka. Uvnitř duhovky se nachází kruhový sval. Jeho stahy regulují velikost kruhového otvoru v duhovce panenky. Tak je regulováno množství světla vstupujícího do oka. Prostor mezi rohovkou a duhovkou se nazývá přední komora oční. Ta je vyplněna komorovým mokem produkovaným z úhlu mezi duhovkou a rohovkou.

okoVnitřek oka je vyplňuje rosolovitá hmota - sklivec. Vnitřní část oka odvrácenou od čočky pokrývá sítnice. Sítnice je tvořena světločivými buňkami (tyčinkami a čípky), ty přetvářejí světelný signál na nervový vzruch. V podélné ose oka se nachází na sítnici místo nejvyšší koncentrace světločivých buněk (tyčinek) - toto místo nejostřejšího vidění se jmenuje žlutá skvrna. V místě, kde ze sítnice vystupuje svazek nervových vláken tvořících zrakový nerv, naopak světločivé buňky chybí. Pokud optický signál dopadne do tohoto místa, nejsme schopni ho zaznamenat. Toto místo se nazývá slepá skvrna.

Sítnice je vyživována z sítě drobných cév - cévnatky. Hybnost celého oka zajišťují okohybné svaly. Procvičováním okohybných a akomodačních (akomodace = zaostřování čočky) svalů je zlepšována jednak jejich vzájemná souhra a jednak reflexním působením se podstatně zlepšuje výživa a regenerace všech tkání. Tím je dosaženo například i zlepšení zaostřování a klesá potřeba dioptrických brýlí nebo čoček.


 

Příklady očních vad, které mohou být zlepšeny pomocí očních cviků

unavaOční únava

Únava očí je civilizačním postižením zraku. Škodlivá únava je způsobena dlouhodobým soustřeďováním na krátkou vzdálenost - což právě dnešní doba rozmachu počítačů často vyžaduje. Příznaky oční únavy jsou například tiky a napětí v očních víčkách, bolesti hlavy, suché, unavené začervenalé oči. únava nespavost, rozmazané nebo dvojité vidění... Odezva na oční terapii je u této poruchy dobrá a rychlá.

Stabilní krátkozrakost

Krátkozrakost znamená obtížné zaostřování na dálku. Jejím podkladem je přílišná délka oka nebo zvýšená lomivost čočky. Pro korekci se používají brýle s konkávními skly - rozptylky. Stabilní typ krátkozrakosti se již dále nezhoršuje. Pomocí očních cviků lze zlepšit schopnost zaostřování na dálku a snížit počet dioptrií. Důležitou součástí léčby je zvykání si na slabší skla dioptrických brýlí a pozorování vzdálených předmětů. Jsou doporučeny aktivity, zlepšující vidění na dálku, jako například golf, tenis, kuželky aj.

bryleProgresivní krátkozrakost

Jedná se o krátkozrakost, která se postupně zhoršuje. Dle různých stupňů krátkozrakosti se používají různé druhy léčby. Cílem je stabilizovat zrak tak, aby se krátkozrakost již dále nezhoršovala.

Dalekozrakost a vetchozrakost

Obě poruchy se projevují zhoršeným zaostřováním na blízko a korigují se konvexními skly - spojkami. Rozdíl je v tom, že dalekozrakost bývá i u mladších při zkrácené délce oka v podélné ose, zatímco vetchozrakost souvisí se stárnutím. Věkem ztrácí oční čočka pružnost, zpomaluje se zaostřování, blízké předměty se jeví rozmazané... Obojí zvyšuje riziko šedého zákalu, degenerace, zeleného zákalu a syndromu suchého oka. Oční cviky mohou tato rizika snížit a oddálit zhoršování zraku.

Astigmatismus

Dvojité i vícenásobné vidění při nepravidelném zakřivení rohovky. Koriguje se cylindrickými skly nebo kontaktními čočkami. Provází ho často vadné držení těla. Terapie se proto zaměřuje také na zlepšení postoje, což často vede ke zmírnění, či dokonce eliminaci této vady.

Tupozrakost a šilhání

Tupozrakost - oslabené vidění na některé oko. Šilhání - odklon jednoho oka od zrakové linie odpovídající správnému zaostření. U těchto vad je velmi účinné nošení pásky přes oko několik hodin denně, což přinutí slabší oko vyvíjet se. Poté následují oční cviky ke zlepšení očních pohybů a koordinace. Cvičení může pomoci i u syndromu suchého oka, šedého zákalu atd.


 

Desatero správného vidění

  1. bryleDioptrické brýle a čočky.Noste dioptrické brýle co nejméně. Považujte je za pomůcku při činnostech, při kterých musíte vidět jasně, a navykněte si je sundávat, jakmile takovou činnost ukončíte. Pokud se bez brýlí dostaví bolesti hlavy, namáháte příliš svůj zrak, místo toho, abyste se uvolnili a akceptovali svůj zrak.

  2. Čtení zblízka. Nezaostřujte dlouhodobě na krátkou vzdálenost. Při práci na počítači se každých pár minut zadívejte do dálky.

  3. Sluneční brýle. Během dne noste venku kvalitní sluneční brýle nepropouštějící UV záření. Toto záření je hlavní příčinou šedého zákalu.

  4. Cvičení. Starejte se o pečlivě svůj zrak! Chcete-li pravdu zlepšit svůj zrak, začněte provádět pravidelné oční cviky.

  5. Strava a tekutiny. Zlepšete svou stravu a vyhněte se zejména pokrmům, které obsahují velké množství cukru. Ten může způsobit otok oční čočky a zhoršovat krátkozrakost. Konzumujte méně tuků, pijte hodně tekutin, jezte celozrnné výrobky, hodně ovoce a zeleniny, nesolte.

  6. Dieta. Trpíte-li šeroslepostí, doporučuje se dieta šetřící játra s omezením živočišných tuků spolu s pravidelným užíváním dýňových semínek.

  7. Vitamíny a minerály. Trpíte-li šedým zákalem, doplňte následující živiny: denně multivitamínový přípravek plus navíc 50 mg zinku 400 jednotek vitamínu E 10.000 jednotek beta-karotenu a B-komplex.

  8. Vývoj dítěte. Pro správný vývoj zraku je důležité, aby dítě mělo již od narození dobrý zrakový kontakt s vnějším svitem plným jasných barev a různých tvarů. Oční vada zvaná tupozrakost může být zhoršována umístěním kolébky u zdi.

  9. Správné držení těla. Dbejte na správné držení těla! Astigmatismus může být způsoben špatným držením těla, kdy je hlava nakláněna ze zvyku k jedné straně.

  10. Pozitivní přístup. Uvědomte si, že zlepšení vašeho zraku je možné.


 

Víte, co unavuje a namáhá váš zrak? Dlouhotrvající sledování televizních pořadů, umělé světlo, ale zejména nadměrné osvětlení (např. při studiu) a krátká čtecí vzdálenost. Číst bychom měli ve vzdálenosti 30 cm, pokud to nezvládáte, cvičte častěji oční cviky nebo použijte na čtení vhodné brýle.

Hodně je rozšířená pověra, že zrak kazí špatné osvětlení. Není to pravda. Pokud i za špatného osvětlení dodržíme správnou čtecí vzdálenost (min. 30 cm), oči trénujeme. I když se tím unavíme, dlouhodobě si zrak naopak zlepšíme. Problém je však v tom, že při špatném osvětlení většina lidí automaticky zkrátí čtecí vzdálenost a ta už zrak poškozuje.


 

Krátké procvičení

mrkaniPomalé mrkání

Tento oční cvik je vhodný především pro uživatele počítačů a pro lidi, kteří často čtou dlouhou dobu bez přerušení. Dýchejte pomalu a hluboce. Při nádechu několikrát normálně zamrkejte, aniž byste se dívali na nějaký konkrétní předmět, a nadechněte se co nejvíce. Při výdechu zavřete oči, uvolněte se a pomalu vypouštějte všechen vzduch z plic. Při výdechu nechte své oči v klidu, lehce zavřené a uvolněné. Při práci na počítači proveďte tento cvik každých několik minut. Dejte si za cíl dohromady sto cviků denně. Cílem je přerušit dlouhodobé zaostření na blízko.


 

akomodaceZaostřování

Asi 15 cm od obličeje držte prst či jakýkoli jiný předmět. Vyberte si předmět v dálce - strom, budovu, roh pokoje. V rytmu střídavě zaostřujte na blízký a vzdálený předmět. Prostudujte nejmenší detail, který jste schopni pozorovat. Každé dvě vteřiny zaostřete na jiný vzdálený předmět. Je však nutno udržet blízký předmět nehybný. Tento cvik zlepšuje zaostřování a stimuluje tok živin v očích.


 

Ucelená série cviků

okoPřed vlastním očním cvičením je třeba nejprve procvičit ramena a krk. Zlepší se tím prokrvení nervů páteře, krku a tím i očí, uvolní se krční svaly. Následuje sestava, která má při pravidelné aplikaci výrazný vliv na zlepšení zraku. Je nezbytné se na cviky soustředit a uvědomovat se během provádění jejich kladného působení na zrak. Bezmyšlenkovité cvičení nemá velkou naději na úspěch.

Vlastní cvičení očí

Je nezbytné provádět pohyby očima uvolněné a nenásilně, ovšem až do krajních poloh. Po každém cviku následuje krátký odpočinek. Cvičí se zásadně bez brýlí!

  1. Promasírujte oční bulvy, případně celý obličej lehkými krouživými pohyby bříšky prstů.

  2. Zavřete oči a intenzívně svírejte několik sekund víčka (napětí svalů lze i slyšet). Pak dvacetkrát zamrkejte. Celé opakujeme 5x.

  3. Pohledy nahoru a dolů. Hlavu držte uvolněně, oči mírně povolte a pohybujte jimi nahoru a dolů. Snažíme se dívat na kořen nosu. Opakujeme 6x.

  4. Totéž jako u předchozího cviku, ale se zavřenýma očima.

  5. Několikrát opisujte očima do prostoru před sebou velké písmeno H.

  6. Úhlopříčné pohyby. Podívat se intenzívně nahoru doprava, pak dolů doleva. Totéž na druhou stranu. Opakujeme 3x.

  7. Několikrát opisujeme očima do prostoru před sebou velké písmeno A.

  8. Kroužení očima. Podívejte se na kořen nosu a potom pohybujte 4x očima v kruzích na jednu stranu. Odpočiňte si a zopakujte totéž na druhou stranu.

  9. Totéž jako u předchozího cviku, ale se zavřenýma očima.

  10. Zaostřování. Ve vzdálenosti asi 20 cm před očima vztyčte prst (aby byl vidět ostře). Pak se podívejte na předmět (nebo bod) vzdálený minimálně 5 metrů a zaostřete na něj. Pohledy na prst a na vzdálený předmět (bod) střídáme asi 10x. Cvičení je provádějte vždy s dokonalým zaostřením a snažte se postupně zrychlovat. Lze cvičit několikrát denně.

  11. Dvacetkrát zamrkejte.

  12. Osvěžení očních svalů vodou. 20x si dlaněmi rázně šplíchněte studenou vodu na zavřené oči. Lze provádět vícekrát za den.

 


 

 


Vytvořte si web zdarma! Webnode